Badania mikrobiologiczne

Drukuj

Materiał do badań mikrobiologicznych należy pobierać we wczesnym okresie choroby, przed rozpoczęciem leczenia antybiotykami. W celu oceny skuteczności leczenia badanie można powtórzyć 3-4 dni po zakończeniu terapii. Jeśli materiał został pobrany od chorego leczonego antybiotykiem, nazwa antybiotyku i czas stosowania powinny być umieszczone na skierowaniu.


Materiał do badań mikrobiologicznych (poza moczem i kałem „na posiew") jest zazwyczaj pobierany przez personel medyczny. Pobieranie moczu do badań zostało opisane powyżej. W przypadku kału do badania należy przekazać kał świeżo oddany, pobrany jałową łopatką do jednorazowego jałowego pojemnika. W przypadku kału uformowanego wystarczy grudka wielkości orzecha laskowego. W przypadku kału płynnego wystarczą 2-3 ml. Jeśli w kale znajduje się krew, śluz lub ropa, pobierz z tych miejsc próbkę do badania.

Wymazów z gardła nie należy pobierać bezpośrednio po posiłku (co najmniej 2 godziny po posiłku lub na czczo). W celu uzyskania materiału o wysokiej przydatności diagnostycznej prosimy o powstrzymanie się od picia i jedzenia, a także od mycia zębów przed pobraniem wymazów z gardła. Materiał z oka/spojówek musi być pobrany przed podaniem środka znieczulającego oraz co najmniej 4 godziny od ostatniego podania do oka kropli dezynfekujących i antybiotyków. W przypadku ran, przed pobraniem materiału do badań, nie należy stosować środków dezynfekcyjnych oraz maści z antybiotykami.

Copyright © 2011-2012 | Przychodnia Zdrowia VIS MEDICA | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka prywatności

Powered by Joomla 1.7 Templates